Viden, udvikling og samvær
Du får vist kurser fra hele Danmark.Vælg område
Vis underviser

Underviser

Meta Nielsen
Ledige pladser

Strikkecamp. Montering af strik

Ved spørgsmål ring til 21 13 01 02

Du har brugt timer på at strikke en flot trøje, hvordan får du nu syet den pænt sammen?
Lær at hæfte ender så det ikke ses i rib, ret og riller, sy usynligt sammen, sy ærme på.
Medbring: strikkepinde og garn gerne lyst garn til p 4-6mm, 2 stikkede prøver i ret
Ca. 15 m * 20 r, 2 i glatstrikning, Ca. 15 m * 20 r
Før workshoppen får du en mail med en opskrift på et halvt ærmegab og et halve ærme som du skal strikke inden du kommer, på workshoppen vil du lære hvordan du kan sy det sammen.
Alternativt kan du medbringe et projekt du skal have syet sammen.

Underviser: Meta Nielsen, indehaver af Genesis Sy og Strik


Følgende stande findes på Strikkecampen:
Birkedal Pelsfår www.pelsfaar.dk
Bøge Design bogedesign.dk
Dragen Kunst, Lisbeth Degn www.dragenkunst.dk
Else Rasmussen, Keramiker knapper og strikkekrus mm, www.elser.dk
Fru Petersen www.frupetersen.dk
Genesis hjertgenesis.dk
Hjerteværket www.hjertevaerket.dk
Karen Ditte's Garn www.facebook.com/Kvalitetsgarn/
Karen Noe karen-noe.dk
Katrinelund www.lenep-katrinelund.dk
Kludedukkerne /www.facebook.com/Kludedukkerne-Stof-Garn-180302228691250/
Lise Juul Design (Store størrelser)
Magiske Garner www.magiskegarner.dk
Maskerade Garn www.maskeradegarn.dk
TEX-Antik tex-antik.dk
Uld & Co /www.uldogco.dk
Vesdesign www.ves-design.dk
Vihard Willumsen vithard.dk
White Nile Cotton, Birgit Bonnichsen hwww.whitenile.dk
Önling garn oenling.com

Mere om dette kursus

Priser og tilmelding


Kursusinformation

Start: 10-06-2018, kl. 09:00

Ugedag Søndag
Holdnr21508
Adresse Storebælt Camping Center
Storebæltsvej 85
4220 Korsør
LokaleBag scenen
Holdtimer4
Antal mødegange1
AfdelingAOF Sydvest Sjælland

Kursusdage

10-06-2018 Søndag 09:00  -  12:00

Faktaoplysning

Bemærk Medbring: strikkepinde og garn gerne lyst garn til p 4-6mm, 2 stikkede prøver i ret Ca. 15 m * 20 r, 2 i glatstrikning, Ca. 15 m * 20 r Før workshoppen får du en mail med en opskrift på et halvt ærmegab og et halve ærme som du skal strikke inden du kommer, på workshoppen vil du lære hvordan du kan sy det sammen. Alternativt kan du medbringe et projekt du skal have syet sammen

Betalingsbetingelser


Tilføj til min kalender

Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.