Viden, udvikling og samvær
Du får vist kurser fra hele Danmark.Vælg område
Vis underviser

Underviser

Vithardt Willumsen
Få ledige pladser

Strikkecamp. Tag patent på dit strik

Ved spørgsmål ring til 21 13 01 02

Hvilke tricks er gode at have i baglommen, når man skal strikke patent? Hvordan får man en pæn opslagning og aflukning? Og hvad er egentlig forskellen på halvpatent, helpatent og tofarvet patent??Alt dette og meget mere kigger vi på i denne workshop, bl.a. hvordan man tager ind og ud. Får vi tid kommer vi også omkring hvordan man laver fine mønstre med ind- og udtagninger. Deltagerne skal medbringe garn i to farver, samt pinde der passer til (også dem der er tykkere og tyndere end det der står på banderolen). Derudover får vi også brug for sikkerhedsnåle og en stoppenål.
Deltagerforudsætning: øvet strikker

Underviser: Vithardt Willumsen, strikkedesigner, dommer i "Den store strikkedyst"

Følgende stande findes på Strikkecampen:
Birkedal Pelsfår www.pelsfaar.dk
Bøge Design bogedesign.dk
Dragen Kunst, Lisbeth Degn www.dragenkunst.dk
Else Rasmussen, Keramiker knapper og strikkekrus mm, www.elser.dk
Fru Petersen www.frupetersen.dk
Genesis hjertgenesis.dk
Hjerteværket www.hjertevaerket.dk
Karen Ditte's Garn www.facebook.com/Kvalitetsgarn/
Karen Noe karen-noe.dk
Katrinelund www.lenep-katrinelund.dk
Kludedukkerne /www.facebook.com/Kludedukkerne-Stof-Garn-180302228691250/
Lise Juul Design (Store størrelser)
Magiske Garner www.magiskegarner.dk
Maskerade Garn www.maskeradegarn.dk
TEX-Antik tex-antik.dk
Uld & Co /www.uldogco.dk
Vesdesign www.ves-design.dk
Vihard Willumsen vithard.dk
White Nile Cotton, Birgit Bonnichsen hwww.whitenile.dk
Önling garn oenling.com

Mere om dette kursus

Priser og tilmelding


Kursusinformation

Start: 09-06-2018, kl. 09:00

Ugedag Lørdag
Holdnr21504
Adresse Storebælt Camping Center
Storebæltsvej 85
4220 Korsør
LokalePavillon 2
Holdtimer4
Antal mødegange1
AfdelingAOF Sydvest Sjælland

Kursusdage

09-06-2018 Lørdag 09:00  -  12:00

Faktaoplysning

Bemærk Medbring garn i to farver, samt pinde der passer til (også dem der er tykkere og tyndere end det, der står på banderolen). Derudover får du også brug for sikkerhedsnåle og en stoppenål.

Betalingsbetingelser


Tilføj til min kalender

Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.