Viden, udvikling og samvær
Du får vist kurser fra hele Danmark.Vælg område
Vis underviser

Underviser

Louise Klindt
Få ledige pladser

Strikkecamp. Jacquardstrik

Ved spørgsmål ring til 21 13 01 02

Jacquardstrik kaldes også flerfarvestrik, norsk strik og fair isle. Når man strikker jacquardstrik, strikker man med (mindst) to garner ad gangen. Og jacquarstrik bliver først sjovt, når man har styr på det, der hedder dominanten, så det arbejder vi en del med - også på vrangsiden. I 2017 udgav jeg bogen Jacquardstrik, du kan læse mere på www.louiseklindt.dk.
Materialer: Uldgarn (løbelængde 200 m/100 g) og pinde, der passer til. Garnet skal være glat og ensfarvet. Medbring ca. 100 gram garn i alt i mindst to farver, gerne flere. Deltagerforudsætning: øvet strikker

Underviser: Louise Klindt, strikkedesigner, underviser

Følgende stande findes på Strikkecampen:
Birkedal Pelsfår www.pelsfaar.dk
Bøge Design bogedesign.dk
Dragen Kunst, Lisbeth Degn www.dragenkunst.dk
Else Rasmussen, Keramiker knapper og strikkekrus mm, www.elser.dk
Fru Petersen www.frupetersen.dk
Genesis hjertgenesis.dk
Hjerteværket www.hjertevaerket.dk
Karen Ditte's Garn www.facebook.com/Kvalitetsgarn/
Karen Noe karen-noe.dk
Katrinelund www.lenep-katrinelund.dk
Kludedukkerne /www.facebook.com/Kludedukkerne-Stof-Garn-180302228691250/
Lise Juul Design (Store størrelser)
Magiske Garner www.magiskegarner.dk
Maskerade Garn www.maskeradegarn.dk
TEX-Antik tex-antik.dk
Uld & Co /www.uldogco.dk
Vesdesign www.ves-design.dk
Vihard Willumsen vithard.dk
White Nile Cotton, Birgit Bonnichsen hwww.whitenile.dk
Önling garn oenling.com

Mere om dette kursus

Priser og tilmelding


Kursusinformation

Start: 09-06-2018, kl. 13:00

Ugedag Lørdag
Holdnr21506
Adresse Storebælt Camping Center
Storebæltsvej 85
4220 Korsør
LokalePavillon 1
Holdtimer4
Antal mødegange1
AfdelingAOF Sydvest Sjælland

Kursusdage

09-06-2018 Lørdag 13:00  -  16:00

Faktaoplysning

Bemærk Materialer: Uldgarn (løbelængde 200 m/100 g) og pinde, der passer til. Garnet skal være glat og ensfarvet. Medbring ca. 100 gram garn i alt i mindst to farver, gerne flere.

Betalingsbetingelser


Tilføj til min kalender

Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.