Viden, udvikling og samvær
Du får vist kurser fra hele Danmark.Vælg område
Vis underviser

Underviser

Lene Petersen
Venteliste

Strikkecamp. Dobbeltstrik

Ved spørgsmål ring til 21 13 01 02

Dobbeltstrikning: En teknik hvor der er 2 retsider, som du strikker samtidig, vrangsiderne er gemt væk i midten. Den er derfor velegnet til kanter, og ting som kan vendes og bruges på begge sider. Ved strikning af prøver vil du lære nogle opslagningsmetoder, noget om kanter, mønstre, udtagning, indtagning og aflukning.
Medbring: Uldgarn i mindst 2 farver, som ikke er for tætte på hinanden, og rundpind og strømpepinde som passer til garntykkelsen +/- (gerne nr. 4-5). Garn og pinde kan købes hos mig.
Materialeudgift: kr. 30
Deltagerforudsætning: du skal kunne strikke ret og vrang

Underviser: Lene Petersen, håndarbejdslærer, designer

Følgende stande findes på Strikkecampen:
Birkedal Pelsfår www.pelsfaar.dk
Bøge Design bogedesign.dk
Dragen Kunst, Lisbeth Degn www.dragenkunst.dk
Else Rasmussen, Keramiker knapper og strikkekrus mm, www.elser.dk
Fru Petersen www.frupetersen.dk
Genesis hjertgenesis.dk
Hjerteværket www.hjertevaerket.dk
Karen Ditte's Garn www.facebook.com/Kvalitetsgarn/
Karen Noe karen-noe.dk
Katrinelund www.lenep-katrinelund.dk
Kludedukkerne /www.facebook.com/Kludedukkerne-Stof-Garn-180302228691250/
Lise Juul Design (Store størrelser)
Magiske Garner www.magiskegarner.dk
Maskerade Garn www.maskeradegarn.dk
TEX-Antik tex-antik.dk
Uld & Co /www.uldogco.dk
Vesdesign www.ves-design.dk
Vihard Willumsen vithard.dk
White Nile Cotton, Birgit Bonnichsen hwww.whitenile.dk
Önling garn oenling.com

Mere om dette kursus

Priser og tilmelding


Kursusinformation

Start: 09-06-2018, kl. 09:00

Ugedag Lørdag
Holdnr21503
Adresse Storebælt Camping Center
Storebæltsvej 85
4220 Korsør
LokalePavillon 1
Holdtimer4
Antal mødegange1
AfdelingAOF Sydvest Sjælland

Kursusdage

09-06-2018 Lørdag 09:00  -  12:00

Faktaoplysning

Bemærk Medbring uldgarn i mindst 2 farver som ikke er for tætte på hinanden og rundpind og strømpepinde som passer til garntykkelsen +/- (gerne nr. 4-5) Garn og pinde kan købes hos mig.

Betalingsbetingelser


Tilføj til min kalender

Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.