Viden, udvikling og samvær
Du får vist kurser fra hele Danmark.Vælg område
Vis underviser

Underviser

Mai-Britt Bille
Ledige pladser

Strikkecamp. Broderi på strik

Ved spørgsmål ring til 21 13 01 02

Du får mulighed for, at komme med dit eget udtryk på strik. Det kan være på trøjer, strømper, tasker og vanter. Udgangspunktet vil være det enkle grafiske udtryk i broderiet med max to farver i broderiet på strik.
Vi vil skæve til lidt til det nordiske uldgarnsbroderi med den farverige inspiration fra blomster, fugle og granatæbler.
Samtidig skal vi se på muligheden for at navnemærke sit strik, hvor inspirationen kommer fra den tidligere navnemærkning af tekstiler.
Medbring strik, strikkeprøver til at brodere på, broderitråd, strikkegarn, broderinåle med og uden spids, broderiramme, saks, blyant og papir til noter.

Underviser: Mai-Britt Bille, broderitekniker


Følgende stande findes på Strikkecampen:
Birkedal Pelsfår www.pelsfaar.dk
Bøge Design bogedesign.dk
Dragen Kunst, Lisbeth Degn www.dragenkunst.dk
Else Rasmussen, Keramiker knapper og strikkekrus mm, www.elser.dk
Fru Petersen www.frupetersen.dk
Genesis hjertgenesis.dk
Hjerteværket www.hjertevaerket.dk
Karen Ditte's Garn www.facebook.com/Kvalitetsgarn/
Karen Noe karen-noe.dk
Katrinelund www.lenep-katrinelund.dk
Kludedukkerne /www.facebook.com/Kludedukkerne-Stof-Garn-180302228691250/
Lise Juul Design (Store størrelser)
Magiske Garner www.magiskegarner.dk
Maskerade Garn www.maskeradegarn.dk
TEX-Antik tex-antik.dk
Uld & Co /www.uldogco.dk
Vesdesign www.ves-design.dk
Vihard Willumsen vithard.dk
White Nile Cotton, Birgit Bonnichsen hwww.whitenile.dk
Önling garn oenling.com

Mere om dette kursus

Priser og tilmelding


Kursusinformation

Start: 09-06-2018, kl. 09:00

Ugedag Lørdag
Holdnr21502
Adresse Storebælt Camping Center
Storebæltsvej 85
4220 Korsør
LokaleBag scenen
Holdtimer4
Antal mødegange1
AfdelingAOF Sydvest Sjælland

Kursusdage

09-06-2018 Lørdag 09:00  -  12:00

Faktaoplysning

Bemærk Medbring strik, strikkeprøver til at brodere på, broderitråd, strikkegarn, broderinåle med og uden spids, broderiramme, saks, blyant og papir til noter.

Betalingsbetingelser


Tilføj til min kalender

Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.